OBNOVA ŽIDOVSKÉHO HŘBITOVA

Vydáno dne 07. 07. 2006 (3050 x přečteno)

Strážovský židovský hřbitov je podle některých pramenů údajně jedním z nejstarších v Čechách. Většina z nás jej však znala pouze jako pár rozvalených náhrobků obehnaných polorozpadlou zdí, přesto však vždycky měl své kouzlo a svým umístěním na svahu Smrkové hory lákal k návštěvě. Skoro nikdo již nedoufal v jeho opravu.

Nyní však na náklady židovské obce probíhá obnova zapomenutého pietního místa posledního odpočinku strážovské židovské komunity. Postaveno již bylo přes 200 náhrobků a rekonstruována je také stará kamenná hřbitovní zeď včetně vstupní klenuté branky. Vlastní realizační práce provádí Karel Velkoborský z Nýrska. Ze strany obce by bylo vhodné provést prořezání staré lipové aleje a možná také zřídit v její horní části odpočinkové místo, neboť je odtud krásný výhled do širokého okolí. Až budete mít chvilku, určitě se do Smrkové hory vypravte na vycházku, nebudete litovat. Jistě pak budete společně s námi doufat, že se pietní místo nestane cílem vandalů. Jakmile bude dokončena stavební obnova hřbitova, měly by přijít na řadu podrobné dokumentační práce, při nichž budou odborníkem přečteny a přeloženy veškeré nápisy na náhrobcích. Velkou zajímavostí je, že čtení porušených náhrobních kamenů se provádí v noci při baterce, kdy vrhající stíny dají prý nejlépe vyniknout špatně čitelným hebrejským textům. Podle dostupných údajů se poslední pohřeb na židovském hřbitově konal v roce 1925.