PALIVOVÉ DŘÍVÍ Z OBECNÍCH LESŮ

Vydáno dne 07. 09. 2006 (3549 x přečteno)

Na základě schválení Rady obce Strážov je již v obecních lesích vyráběno palivové dříví. Toto dříví bude k dispozici při větších lesních těžbách (zejména v podzimním a zimním období) na běžně přístupných lesních skládkách, neštípané ve dvoumetrových délkách. Délka je stanovena z důvodu možnosti prodeje za vlákninové sortimenty
v případě, že by se prodej na palivo neuskutečnil. Cena je na odvozním místě - lesní skládce s ohledem na výrobní náklady a místně obvyklé ceny tato:

v     jehličnaté palivo, měkké listnáče, příměs tvrdých listnáčů do 20%: 450,- Kč za 1 plnometr + 19 % DPH = 535,50 Kč. Přepočet prostorových metrů je u jehličnatého dříví 0,64. Cena jehličnatého prostorového metru dřeva je tedy 342,70 Kč včetně DPH,

v     tvrdé listnaté palivo (ze dřevin buk, dub, jasan, javor a bříza): 550,- Kč za 1 plnometr + 19 % DPH = 654,50 Kč. Přepočet prostorových metrů je u listnatého dříví 0,54. Výroba tvrdého palivového dříví v místních obecních lesích je značně omezená.

Zájemci o odkoupení palivového dřeva se mohou hlásit u lesníka obce (mobilní telefon 602 249 611).

Samovýrobu dřeva (palivového i užitkového) je možné zadávat v případě lesních kalamit, když zpracování tohoto dříví není výhodné v režii obecních lesů. Rovněž je možné bezplatné zpracování těžebních zbytků na palivové dříví (silných větví, odřezků apod.) po provedených lesních těžbách. Zájemci o tuto činnost se mohou hlásit rovněž u lesníka. Suchou klest, lesní plody a houby pro vlastní potřebu je možné na základě lesního zákona sbírat v lese bez ohledu na vlastnictví lesa. Při veškeré činnosti v lese je nutné se chovat tak, aby byla co nejméně rušena zvěř a okolní příroda. V případě, kdy je nutný vjezd dopravních prostředků do lesa (kromě výjimek ze zákona), je potřebné předem vyžádat povolení k vjezdu od vlastníka lesa. Zákaz vjezdu do lesa a na lesní cesty platí i bez umístění dopravní značky, ta zákaz jen zdůrazňuje. Kromě orgánů ochrany přírody a lesní stráže nyní toto často kontroluje i policie.