PODKLADY PRO ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA

Vydáno dne 14. 03. 2007 (2941 x přečteno)

POZEMKOVÉ ÚPRAVY

ZDROJ MINISTERSTVO ZEMĚDĚLSTVÍ

I. Význam pozemkových úprav pro vlastníky pozemků (respektive pro uživatelé-nájemce)

-          upřesnění vlastnictví pozemků co do výměry i polohy

-              dle možnosti scelení pozemků, případně i jejich vytyčení v terénu

-              úprava tvaru pozemků

-              možnost rozdělení spoluvlastnictví

-              zpřístupnění pozemků vytvořením sítě polních cest

-              zvýšení tržní ceny pozemků

-              možnost zahájení užívaní svých pozemků (před pozemkovou úpravou nepřístupných)

-              ukončení zatímního užívání cizích pozemků

-              uzavření nových nájemních smluv na již zcela přesnou výměru jednotlivých parcel

-              prolustrování pozemků ve správě Pozemkového fondu a tím možnost urychlení jejich

prodeje

-              lepší využití pozemků (mimo jiné v uznaných vinařských tratích k výsadbě vinic)

II. Význam pozemkových úprav pro obce

1.      Postavení obce při zpracování projektu pozemkových úprav:

-        je účastníkem řízení

-        zástupce obce je ze zákona členem vytvořeného sboru zástupců, který spolupracuje při zpracování návrhu pozemkových úprav a zároveň při jejich realizaci

-        jako orgán územního plánování má možnost stanovit podmínky v rámci zahájeného řízení o pozemkových úpravách

-        zastupitelstvo obce schvaluje plán společných zařízení (opatření sloužící ke zpřístupnění pozemků, protierozní opatření, vodohospodářská opatření, opatření ke zvýšení ekologické stability)

2.      Přínos pozemkových úprav pro další rozvoj obce:

-        zprůhlední  vlastnické vztahy k pozemkům v obvodu pozemkové úpravy

-        vyčlení ze státní půdy původní církevní majetek

-        přispěje k dohledání doposud nezapsaného obecního majetku a k jeho celkovému scelení

-        většina pozemků  v rámci navržených společných zařízení je převedena do vlastnictví obce a tím se zjednoduší následná realizace

-        prvky společných zařízení realizované pozemkovým úřadem ze státních prostředků přechází rovněž do majetku obce pokud není stanoveno jinak

-        realizaci polních cest v rámci schválených pozemkových úprav dojde ke snížení pohybu zemědělské techniky uvnitř obce, nově vybudované polní cesty můžou sloužit  i jako cyklotrasy a tím turisticky zatraktivnit danou oblast

-        realizaci protierozních a vodohospodářských omezení lze docílit vyřešení neškodného odvedení povrchových vod a ochranu území  před záplavami

-        výsadbou místních prvků ÚSES dojde ke zvýšení ekologické stability okolní krajiny a její pestrosti

-        jakožto závazný podklad pro územní plánovaní zjednoduší a zlevní zpracování územního plánu obce

-        u již schválených územních plánů přispěje k větší konkretizaci některých prvků  až na úroveň parcelních čísel, případně může být podkladem pro jejich změnu

-        v rámci výstavby obchvatů obcí, silničních a železničních koridorů umožní nově uspořádat pozemky tak, aby byly přístupné a zemědělský využitelné i po realizaci těchto staveb

III. Význam pozemkových úprav pro katastr nemovitostí

-   obnova katastrálního operátu

-      vznik digitální katastrální mapy

-      promítnuti skutečného stavu do katastru nemovitosti

-      výměry jednotlivých parcel vypočteny přesně ze souřadnic

-      odstranění z evidence tzv. závorkových PK parcel

-      zahuštění polohového bodového pole

-      odstranění bezprizorních parcel

-      dořešení doposud nedokončeného scelovacího řízení a přídělového řízení

-      vyřešení duplicitních vlastnictví

Pozemkové úpravy jsou investicí do krajiny

Co nejvíce pokročit v pozemkových úpravách je jednou z priorit ministryně zemědělství Mileny Vicenové. Potvrdila to při dnešním setkání se zástupci Svazu vlastníků půdy a soukromých rolníků. „Pozemkové úpravy jsou nezbytné jak pro vyjasnění vlastnictví půdy, tak pro navracení krajiny do původního stavu. Pomáhají posílit přirozenou funkci krajiny, její pestrost i udržování vody v krajině,“ uvedla ministryně Vicenová.

Na příští rok je ve vládním návrhu státního rozpočtu připraveno na realizaci pozemkových úprav 700 milionů korun. Neměly by se tedy již opakovat problémy s jejich financováním jako během loňského, ale i letošního roku. Pro letošek poskytl státní rozpočet na pozemkové úpravy pouhých 50 milionů korun, dalších 500 milionů korun pak dodatečně ještě uvolnil Pozemkový fond ČR.

Realizaci takzvaných společných zařízení doprovázejících pozemkové úpravy, například budování polních cest, protipovodňových a protierozních opatření, hradí operační program Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství. Letos činí tato podpora téměř 600 milionů korun a s jejím pokračováním se počítá i v novém Evropském zemědělském fondu pro rozvoj venkova (EAFRD). Podle Jiřího Hladíka, ředitele Ústředního pozemkového úřadu, je na příští rok ještě připraveno 70 milionů korun z protipovodňového fondu na preventivní opatření v krajině proti povodním.

Ministerstvo zemědělství chce ještě navrhnout nový dotační titul ve fondu EAFRD, který by přispíval na udržování již realizovaných environmentálních prvků v krajině, o něž se mají starat obce. „Zemědělci by mohli pro obec na základě smlouvy zajišťovat například obsekávání nových polních cest, údržbu nových alejí, biocenter a biokoridorů. Byl by to pro ně nejen další zdroj finančních příjmů, ale i vklad pro další zlepšení spolupráce zemědělců s obcí,“ řekla ministryně Vicenová.

Se zástupci Svazu vlastníků půdy a soukromých rolníků také vážně jednala o jejich návrhu obnovit Národní pozemkový úřad, který byl zrušen v padesátých letech minulého století. Předseda svazu František Janda považuje vznik této národní instituce za systémové řešení, které by pomohlo zlepšit situaci v pozemkových úpravách, při správě státní půdy, ale třeba i při hospodaření s vodou v krajině.

Táňa Králová

tisková mluvčí MZe