STRÁŽOV BUDE MOŽNÁ ZNOVU MĚSTEM

Vydáno dne 11. 09. 2006 (3020 x přečteno)

Dne 24. června 1524, v den sv. Jana Křtitele, vydal český a uherský král Ludvík I. na sídelním hradě svém Budíně v Uhrách královský dekret, jímž uděluje Strážovu první městská práva, která byla později ještě rozšiřována. V souvislosti s reorganizací veřejné správy v padesátých letech minulého století Strážov o městské výsady přišel.

Po sametové revoluci naše obec několik let neúspěšně bojovala o přidělení statutu města. Následně byla zákonem stanovena podmínka nejméně 3000 obyvatel, takže další žádosti byly bezpředmětné. Nyní došlo k významné novelizaci zákona o obcích, která umožňuje obcím, které byly před rokem 1954 městem, požádat předsedu poslanecké sněmovny o navrácení tohoto statutu. V Plzeňském kraji se jedná o dvanáct obcí (na Klatovsku jde o Strážov, Rejštejn a Nalžovské Hory). O tom, zda Strážov o povýšení na město požádá, budou rozhodovat obecní zastupitelé na svém zářijovém veřejném zasedání.